PAYLAŞ

Bilirkişilik Sistemi Hakkında Yapılan Toplantı

AB Eşleştirme Projesi Geliştirilmiş Bilirkişilik Sistemi Eşleştirme Projesi Kapsamında, görevli Alman Hakim ve Savcılarla 15-16/10/2014 tarihlerinde Sigorta Eksperleri Merkezinde istişare toplantıları düzenledi.

Avrupa Birliği ve Adalet Bakanlığının eş finansmanı ile gerçekleşen projenin amacı bilirkişilerin hukuk, ceza ve idari davalarda daha etkin bir biçimde kullanılmasını sağlamaktır. Yeterli bilgi paylaşımının ve desteğin sağlanması için yurtdışından 20 uzman Türkiye'deki uzmanlar ile birlikte çalışmaktadır. Aynı zamanda Alman bir hakim proje süresince Yerleşik Eşleştirme Danışmanı olarak Adalet Bakanlığı'nda görev yapmaktadır.

Bu proje kapsamında trafik davalarında bilirkişi olarak sigorta eksperlerinin kullanımı, Almanya' da mahkemelerin bu yöndeki uygulamaları,, trafik davalarında bilirkişi olarak görev yapmak isteyecek eksperlerin taşıması gereken şart ve özellikler, bu eksperlerin uyum eğitimi , sigorta eksperliğinin ve bilirkişiliğe geçişin Almanya' da nasıl olduğu hakkında bizzat projede yer alan Alman Hakim ve Savcılardan bilgi alınmış,Türkiye'de eksperlerin görev ve yetkileri,kanuni dayanakları hakkında bilgi aktarılmıştır.


İlgili Fotoğraflar

Bu sayfa en son 24.11.2014 tarihinde güncellenmiştir.

PAYLAŞ